![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2023/10/images.jpg?resize=83%2C43&ssl=1)
Διακόπτουμε προς το παρόν το αφιέρωμα στον Scarlatti και τους συνθέτες του Οκτωβρίου, για μια σειρά τραγουδιών – δεήσεων για ειρήνη.
Ξεκινώντας από αυτό του Yusuf Islam / Cat Stevens που, για ευνόητους λόγους, έρχεται πρώτο στο μυαλό. Ακούμε την κλασική ηχογράφηση του 1971 από το Teaser And The Firecat και την live [στο Royal Albert Hall] του 2004.
We interrupt the Scarlatti – October composers tribute for now, for a series of songs – prayers for peace. Starting with this one of Yusuf Islam / Cat Stevens which, for obvious reasons, comes to mind first. We hear the classic 1971 recording from Teaser And The Firecat and the live one, from Royal Albert Hall, 2004.
![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2023/10/Screenshot_2023-10-08-Cat-Stevens-Teaser-And-The-Firecat.png?resize=710%2C710&ssl=1)
Discover more from OANNES
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Βάλε αν θες κι από μένα το σχετικό κομματάκι:
https://www.youtube.com/watch?v=WbVMG7pfPdM
Sure!
This one is part of the soundtrack of my youth. It was good to hear it again.
It’s nice to hear that Liz!