![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2023/12/Screenshot-2023-12-01-at-20-19-00-Add-New-Post-‹-OANNES-—-WordPress.png?resize=400%2C277&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2023/12/december-3.gif?resize=500%2C500&ssl=1)
Το 3ο Κονσέρτο για Πιάνο και Ορχήστρα του LVB παρουσιάστηκε στο κοινό τον Απρίλιο του 1803 με τον ίδιο ως σολίστα – έπαιξε τα μέρη του απο μνήμης καθώς δεν είχε προλάβει να συμπληρώσει την παρτιτούρα. Όσο για την καντέντζα, την αυτοσχεδίασε επιτόπου.
Ακούμε το τρίτο μέρος, Rondo : Allegro από τον μέγιστο Σβιάτοσλαβ Ρίχτερ και την Philharmonia Orchestra υπό τη διεύθυνση του Ρικάρντο Μούτι.
LVB’s Concerto No 3 for Piano and Orchestra was presented to the public in April 1803 with him as a soloist – he played his parts from memory as he had no time to complete the score; and he improvised the cadenza.
We hear the third part, Rondo : Allegro performed by the superb Sviatoslav Richter with Philharmonia Orchestra conducted by Riccardo Muti.
![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2023/12/51hvyjhumFL._UF8941000_QL80_.jpg?resize=710%2C710&ssl=1)
Discover more from OANNES
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
<3 🙂
Wow! This is one wild magical fantasy. Love it!