![](https://i1.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2020/01/happy-4488268_1920.jpg?fit=710%2C431&ssl=1)
Από τις άπειρες εκτελέσεις του κλασικού αριστουργήματος των Jerome Kern [μουσική] & Oscar Hammerstein II [στίχοι], διαλέγω αυτήν, από την πρώτη ολοκληρωμένη ηχογράφηση του musical “Showboat” …67 χρόνια από το ντεμπούτο του στο Broadway.
Η ερμηνεία του μπασο-βαρύτονου Willard White [φωτό] ανήκει σ’ εκείνες τις σπάνιες περιπτώσεις που αισθάνεσαι πως, ότι κι αν πεις, θα την μειώσεις.
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ!
Among the various interpretations of this classic masterpiece [Jerome Kern: music, Oscar Hammerstein II: lyrics], I choose the one from the first complete recording of the musical “Showboat” … 67 years after its Broadway debut. As for the bass-baritone Willard White [photo], I just feel I could never praise this guy’ s voice enough – so I stop there.
HAPPY NEW YEAR EVERYONE!
![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2020/01/611e-Z8-vqL.jpg?resize=500%2C500&ssl=1)
Discover more from OANNES
Subscribe to get the latest posts sent to your email.