![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2023/12/christmas-time.gif?resize=317%2C498&ssl=1)
Το Χριστουγεννιάτικο Ορατόριο του J.S. Bach αποτελείται από 6 Καντάτες, εκτελούμενες σε διαφορετικές μέρες της χριστουγεννιάτικης περιόδου. “Παραβιάζοντας το πρωτόκολλο” ακούμε τη θριαμβευτική εισαγωγή της Καντάτας για την πρώτη μέρα των Χριστουγέννων : Christen, Ätzet Diesen Tag – BWV 63.
Ο κορυφαίος οργανίστας – μαέστρος Karl Richter διευθύνει την Χορωδία και Ορχήστρα Μπαχ του Μονάχου.
J.S. Bach’s Christmas Oratorio is consisted of 6 cantatas, performed on different days of the Christmas season. “Breaking the protocol” we hear the triumphant intro of Cantata BWV 63 for the first day of Christmas : Christen, Ätzet Diesen Tag.
The great organist – conductor Karl Richter is conducting the Bach Choir and Orchestra of Munich.
![](https://i0.wp.com/oannes.gr/wp-content/uploads/2023/12/15284826_so.jpg?resize=710%2C696&ssl=1)
Discover more from OANNES
Subscribe to get the latest posts sent to your email.